Our Publications

Summer 2017

Summer 2017

View here
Winter Spring 2017

Winter Spring 2017

View here
Autumn 2016

Autumn 2016

View here
Autumn 2017

Autumn 2017

View here

Contact

Academy Transformation Trust
Suite 413, Jewellery Business Centre, 95 Spencer Street, Birmingham B18 6DA

Tel: 0121 794 7275
Email: office@academytransformationtrust.co.uk

For any media enquiries, please contact: media@academytransformationtrust.co.uk

Map

Search

Our Publications

Pupils Honoured at The Hathaway Academy

Pupils Honoured at The Hathaway Academy

Presentation Evening 2017

 

More than 100 pupils, parents, staff and guests gathered to celebrate the fantastic achievements of the Class of 2017 at the Annual Presentation Evening held at The Hathaway Academy on Wednesday 8th November.

 

On the night, the Academy celebrated the hard work of their students throughout the academic year and presented former students with awards for individual success in a range of areas.  Fatima Rodrigues, Acting Principal at The Hathaway Academy said: “It was a great pleasure to recognise our pupils’ positive achievements and to celebrate with them, especially since so many of these young people have given up their time to champion their Academy and community, as well as working for their own successes.”

 

In addition to rewarding academic success, the evening also provided the opportunity to acknowledge excellence in all aspects of school life and included awards for progress and achievement in the Academy.

 

The Guest of Honour, James Howarth, previous Principal of the Academy, gave an inspiring speech.  Also in attendance was the Mayor of Thurrock, Cllr Tunde Ojetola

 

The Award Winners were:

 

Name of Award Award Winner
The William Perry Award for English Alexander Say
The Rowland Hall Award for Excellence in Mathematics Danielius Grabliauskas
Cargill Award for Excellence in Science Pavendeep Dhillion
The Douglas Gillam Award for Excellence in MFL Mauricio Flores
Award for Excellence in Art & Design Kristina Simcikaite
E T Smallcombe Sports Award for Boys Okechukwu Atuanya
E T Smallcombe Sports Award for Girls Cerys Woodard
Award for Excellence in Business Studies Eric Ajayi-Daniels
Tilbury Power Station Award for Excellence in Geography Ben Clark
The School Award for Excellence in History Oreofe Ayeni
The Grays Thurrock Rotary Club Award for Media Studies Weronika Rozburska
Award for Excellence in Music Oreofe Ayeni
The Jack Petchey Award for Performing Arts Raul Ymeraj
The Governor’s Award for Religious Studies Okechukwu Atuanya
Award for Food Technology Weronika Rozburska
Frank Sanders Award for Student Leadership Opeyemi Ogunkoya
The John Marchant Cup Shayla Walker
The Tim Rider Award for Progress Timea Molnar
The Les Cox Memorial Award Fatima Khan
Attwood & Co Award for Outstanding Academic Achievement Danielius Grabliauskas
James Howarth Award for Services to the Academy Qenan Lualua

 

Back to News